تاریخ انتشار : شنبه 14 بهمن 1402 - 15:30
کد خبر : 3193

رسیدیم به نیمه نهایی، نزدیک به جام؛

ایران ۲- ژاپن ۱: این هم ضربه به سامورایی

ایران ۲- ژاپن ۱: این هم ضربه به سامورایی
در آخرین ثانیه، آخرین ضربه را جهانبخش تبدیل به گل کرد تا کار ژاپن تمام شود و ایران به نیمه نهایی جام ملت‌ها برسد.

به گزارش پایگاه خبری ورزش پهلوان جنوب ؛ تیم ملی فوتبال ایران پس از موفقیت در گروه C جام ملت‌های آسیا که سه پیروزی متوالی مقابل فلسطین، هنگ‌کنگ و امارات به دست آورد و در مرحله یک هشتم نهایی رقابت سختی برابر سوریه انجام داد و در ضربات پنالتی به برتری رسید، امروز در جدال با ژاپن شوکه شد و در دقیقه ۲۸ با گل هیدماسا موریتا عقب افتاد، اما در نیمه دوم شاگردان امیر قلعه‌نویی کاملا متفاوت نشان دادند و توانستند در دقیقه ۵۵ روی پاس در عمق استثنایی سردار آزمون و ضربه تمام کننده محمد محبی گل تساوی را بزنند.

حملات ملی پوشان ایران پس از زدن گل تساوی با ارائه نمایش چشم نواز تا ثانیه آخر ادامه پیدا کرد و در وقت‌های اضافه محمدحسین کنعانی‌زادگان با حضور در محوطه جریمه ژاپن پنالتی گرفت و علیرضا جهانبخش آن را تبدیل به گل کرد تا تیم ملی به مرحله نیمه نهایی جام ملت‌ها برسد.

 


جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ – مرحله یک چهارم نهایی
تقویمشنبه: ۱۴۰۲/۱۱/۱۴ ؛ ساعت: ۱۵
ورزشگاه: اجوکیشن سیتی- الریان / تماشاگر: ۳۵۴۶۰ نفر
سوتداور: ما نینگ (چین)/ کمک‌ها: آنتون شتینین و اشلی بیچام (استرالیا)/ داور چهارم: محمد نظم‌الدین (مالزی) / داور و کمک داور وی‌ای‌آر: سیواکورن پو اودوم (تایلند) و محمد تقی (سنگاپور).

1986444

ایرانتیم ملی ایران
علیرضا بیرانوند| محمدحسین کنعانی‌زادگان| شجاع خلیل‌زاده| رامین رضاییان| میلاد محمدی| امید ابراهیمی| سعید عزت‌اللهی| سامان قدوس (۸+۹۰- روزبه چشمی)| علیرضا جهانبخش| محمد محبی (۸+۹۰- مهدی ترابی) و سردار آزمون (۸+۹۰- کریم انصاری فرد)
سرمربی: امیر قلعه‌نویی

1986443

ژاپنتیم ملی ژاپن
زیون سوزوکی| کو ایتاکورا| تاکهیور تومیاسو| سیا مایکوما| هیروکی ایتو| واتارو اندو| تاکفوسا کوبو (۶۷- کارو میتوما)| هیدماسا موریتا (۹۰+۸- مائو هوسویا)| ریتسو دوآن (۸+۹۰- تاکوما آسانو)| دایزن مائدا (۶۷- تاکومی مینامینو) و آیاسه اوئدا
سرمربی: هاجیمه موریاسو

1986445

کارت زرداخطار:

ژاپنژاپن: کو ایتاکورا (۲۴) ، آیاسه اوئدا (۴۸)


شرح گل:

ایران ۰ – ژاپن ۱ (دقیقه ۲۸: هیدماسا موریتا): موریتا با نفوذ از سمت چپ زمین و یک- دو با آیاسه اوئدا به راحتی از بین مدافعان ایران عبور کرد که شوت زمینی او و دفع اشتباه بیرانوند منجر به گل اول ژاپن شد.

ایران ۱ – ژاپن ۱ (دقیقه ۵۵: محمد محبی): پاس رو به جلوی رامین رضاییان به پشت محوطه جریمه برای سردار آزمون را این ستاره ایران پس از چرخش و پاس در عمق استثنایی به محمد محبی رساند تا این بازیکن با شوت زمینی دروازه ژاپن را باز کند و گل تساوی را بزند.

1986481

ایران ۲ – ژاپن ۱ (دقیقه ۶+۹۰: علیرضا جهانبخش): پنالتی به دست آمده برای ایران با خطا روی کنعانی‌زادگان را علیرضا جهانبخش با شوت استثنایی و دور از دستان سوزوکی که سمت راست را نشانه رفته بود، تبدیل به گل کرد.


پاس گلبهترین بازیکن:

بدون شک باید سردار آزمون را ستاره تیم ملی ایران در رقم خوردن پیروزی مقابل ژاپن دانست؛ بازیکنی که یک گل او مردود شد و به تنهایی در خط حمله دوندگی زیادی داشت و توانست درخشان ظاهر شود و توانست با پاس گل استثنایی خود کار را به تساوی بکشد و سرنوشت را عوض کند.


بولت سرشاخهاتفاق ویژه

پیروزی مقابل ژاپن و جبران شکست سنگین دوره قبل در جام ملت‌ها؛ این بهترین اتفاق ممکن بود تا شاگردان قلعه نویی به نیمه نهایی آسیا برسند.


کرنومتردقایق حساس:

دقیقه ۱۳: پاس در عمق زیبای عزت‌اللهی و شوت فنی و تماشایی علیرضا جهانبخش با اختلاف کم از روی دروازه ژاپن به بیرون رفت.
دقیقه ۱۷: دریبل سرپا و شوت پای چپ محکم زمینی عزت‌اللهی در اختیار زیون سوزوکی قرار گرفت.
دقیقه ۲۱: توپ ارسالی از جناح چپ زمین به محوطه جریمه ایران را شجاع بالاتر از مهاجمان ژاپن به کرنر فرستاد تا خطر برطرف شود.
دقیقه ۲۷: پرتاب اوت از سمت راست زمین به محوطه جریمه ژاپن و ضربه سر شجاع در دستان سوزوکی قرار گرفت.
دقیقه ۲۹: شوت پای چپ سردار آزمون در موقعیت آفساید را مدافعان ژاپن دفع کردند.
دقیقه ۳۹: فرار عالی سامان قدوس پشت مدافعان ژاپن و شوت روی پای او با کمترین فاصله از کنار تیرک عمودی دروازه ژاپن به بیرون رفت.

دقیقه ۴۲: سرتوپ و ارسال خطرناک سامان قدوس از جناح چپ به مقابل تیرک دوم نزدیک بود با ضربه سردار آزمون تبدیل به گل شود، ولی توپ با او فاصله داشت و از مقابل پای مهاجم ایران رد شد.

1986453

دقیقه ۴۹: شوت راه دور میلاد محمدی دقت لازم را نداشت و با اختلاف از دروازه ژاپن به بیرون رفت.
دقیقه ۵۰: سردار آزمون در موقعیت آفساید صاحب یک موقعیت عالی شد که شوت او در فرصت تک به تک را سوزوکی و در ادامه مدافعان ژاپن دفع کردند.
دقیقه ۵۰: ارسال توپ از جناح چپ زمین به محوطه جریمه ژاپن و ضربه سر شیرجه‌ای آیاسه اوئدا نزدیک بود تبدیل به گل شود که با خوش‌شانسی بیرانوند از روی دروازه ایران به بیرون رفت.
دقیقه ۵۳: اشتباه امید ابراهیمی در میانه زمین کاری کرد تا ژاپن خیلی سریع صاحب موقعیت شود که در نهایت شوت کوبو دقت لازم را نداشت و از کنار دروازه ایران رد شد.
دقیقه ۶۳: فرار دیدنی سردار با یک پاس بلند به پشت مدافعان ژاپن را آزمون با سرعت بالا تبدیل به موقعیت جدی کرد و وارد محوطه جریمه شد که دو سر توپ پیاپی و چشم‌نواز و شوت محکم او به زاویه مخالف تبدیل به گل شد، اما آفساید میلی‌متری مهاجم تیم ملی با وی‌ای‌آر اعلام شد.

1986485

دقیقه ۶۷: ارسال رامین رضاییان از جناح راست زمین به مقابل تیرک دوم و ضربه سر شیرجه‌ای محمد محبی به تور کنار دروازه ژاپن خورد تا نیمکت ایران آه و افسوس بکشد.
دقیقه ۶۸: پاس بلند عزت اللهی به پشت مدافعان ژاپن را قدوس در موقعیت آفساید برای سردار کاشت که شوت دیدنی این بازیکن را سوزوکی دفع کرد.
دقیقه ۷۳: ارسال میلاد محمدی از سمت چپ زمین و ضربه سر دیدنی سردار آزمون با اختلاف کم از کنار تیرک دروازه ژاپن رد شد.
دقیقه ۷۵: سانتر میتموما و ضربه سر اوئدا از کنار دروازه ایران به اوت رفت.
دقیقه ۸۰: بازیکنان ایران به شدت اعتقاد به برخورد توپ به دست موریتا و اعلام پنالتی داشتند که ما نینگ، داور چینی و کمک‌های او در اتاق وی‌ای‌آر چنین تصمیمی نگرفتند.
دقیقه ۸۴: فرار جهانبخش از جناح راست زمین و ارسال او را مدافعان ژاپن برگشت دادند که ضربه آکروباتیک سعید عزت اللهی از پشت محوطه جریمه را سوزوکی جمع کرد.
دقیقه ۸۷: رامین رضاییان با فرار سریع از سمت راست زمین توپ را به سردار رساند که در این لحظه برخوردی بین او با گلر ژاپن شکل گرفت تا بازیکنان ایران نسبت به عدم اعلام پنالتی اعتراض کنند که ما نینگ بازهم اعلام خطا نکرد.
دقیقه ۹۰: نفوذ تند و تیز سامان قدوس از جناح چپ و ارسال زمینی او را مدافعان ژاپن سراسیمه دفع کردند.
دقیقه ۳+۹۰: ضربه سر محمد محبی در محوطه جریمه ژاپن را کنعانی‌زادگان ربود تا گلزنی کند، اما کو ایتاکورا روی پای او تکل زد و مرتکب خطا شد تا داور چینی نقطه پنالتی را نشان بدهد.


در حاشیه:

* سید مجید حسینی و صادق محرمی به دلیل مصدومیت و مهدی طارمی به علت محرومیت در فهرست تیم ملی ایران مقابل ژاپن حضور ندارند.
* ترکیب تیم ایران مقابل ژاپن نسبت بازی گذشته برابر سوریه چهار تغییر داشته که روزبه چشمی، احسان حاج‌صفی، مهدی قایدی و مهدی طارمی جای خود را به کنعانی‌زادگان، محمدی، ابراهیمی و محبی داده‌اند.
* تعداد هواداران ایرانی پرشمارتر از تماشاگران است و حضور پررنگ‌شان در استادیوم کاملا به چشم می‌خورد.
* تماشاگران بسیاری از کشورها با پرچم ژاپن در استادیوم اجوکیشن سیتی حضور پیدا کرده‌اند.
*کریم انصاری‌فرد ثانیه‌هایی پیش از شروع بازی، با فراخواندن محمد محبی لحظاتی با وی گفت‌وگو و نکاتی را به وی گوشزد کرد.
*علی‌رغم اینکه استادیوم به طور کامل پر نشده اما سهم هواداران ایرانی بیشتر از ژاپنی‌ها روی سکو است.
* آندو تیموریان ثانیه‌هایی پیش از شروع بازی نیز دست از گوشزد کردن نکات فنی برنداشته و به بازیکنان خط میانی خصوصا  نکاتی را یاد‌آور شد.
* بعد از اعلام اولین خطا به نفع ژاپن، احسان حاج‌صفی که در این بازی نیمکت نشین است، به منطقه فنی آمد و اعتقاد داشت تصمیم داور اشتباه بوده و باید اوت اعلام می‌کرد که با تذکر داور چهارم به نیمکت بازگشت.
* در دقیقه ۱۱ داور برای لحظاتی بازی را نگه داشت تا صحنه مشکوک در محوطه جریمه ژاپن و احتمال اتفاق افتادن خطای پنالتی به سود ایران را بررسی کند که خطایی اعلام نشد.
* جو ورزشگاه کاملا به سود ایران است و تماشاگران تیم ملی مشغول حمایت هستند.
*  امیر قلعه‌نویی از شروع بازی با حساسیت بالایی بازیکنان خود را هدایت می‌کند.

1986452

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.